EYE 2000 EYE 2000 EYE 2000


zpět

 

 

Proč, jak a kde si pořídíme správné brýle?

Bc. Petra Andělová a Ing. Zdeňka Medřická

 

Všechny čtenáře tohoto článku, ať patříte do kterékoliv níže zmíněné skupiny, chci ujistit, že přesně změřená a plně korigovaná korekce vede k tzv. zrakové pohodě, máme rychlejší reakce, správný odhad vzdálenosti a dobré prostorové vnímání. Ostré vidění není jediným důvodem, proč nosit brýle.

Několikaleté zkušenosti s měřením zraku mi potvrzují, že dnešní doba počítačů je velmi náročná na zrak a odhaluje i ty nejmenší nedostatky vidění.Vzrůstá počet lidí, kteří potřebují korekci zraku, ať již brýlemi nebo kontaktními čočkami. Je však stále mnoho lidí, kteří si problémy se zrakem nechtějí připustit, jelikož je považují za handicap. Dále velká skupina lidí problémy s očima zaměňuje za jiné zdravotní problémy, např. bolest hlavy, jak bylo zmíněno výše. Poslední početná skupina bojuje s moudry typu, „ když nenosím brýle, oči trénuji“.

V dětství navštěvujeme očního lékaře povinně, ale v dospělosti zpravidla pouze pokud potřebujeme nějaké potvrzení nebo začneme mít zdravotní problémy. Zrak je pro nás velmi důležitý a proto bychom měli situaci v každém případě řešit ihned po uvědomění si prvních příznaků. Na vyšetření očí a nákup brýlí nebo kontaktních čoček bychom si dnes měli udělat alespoň dvě hodiny času.

 

Nejdříve bychom se měli rozhodnout, zda se necháme vyšetřit očním lékařem nebo optometristou přímo v optice. Velkou nevýhodou vyšetření u lékaře je většinou dlouhá čekací lhůta až několik měsíců. Proti tomu u lékaře stojí finanční zvýhodnění ve formě předpisu na brýle, které většina optometristů stále nemůže vydávat, pokud s nimi zdravotní pojišťovna

neuzavře smlouvu. Na předpis  pak obdržíme při nákupu brýlí slevu - dospělí 180 - 350 Kč, děti mají vyšší příspěvek na obrubu o 150 Kč a navíc zdarma úpravu čoček tvrzením a někdy i vyšší příspěvek na plastové čočky. Je na rozhodnutí každého z nás, zda dá přednost finančnímu zvýhodnění v podobě předpisu od lékaře nebo časové úspoře v případě vyšetření optometristou přímo v oční optice. Vyšetření optometristou  většinou stojí 200 až 400 Kč, ale v případě realizace zakázky – tedy pořízení brýlí ve stejné optice většina optik nabízí vyšetření zdarma.

Kromě praktické, je tu však ještě zdravotní stránka věci a ta by neměla být v žádném případě opomíjena. Oční lékař má možnost v případě pochybností provést okamžitě vyšetření očního pozadí, nitroočního tlaku a další interní vyšetření oka.  Děti do 15 let musí být vždy vyšetřeny lékařem, teprve následně může optometrista provést vlastní porovnávací měření a event. i aplikovat kontaktní čočky. Optometrista má zase bližší kontakt s optikou. To mu dává více informací o brýlových sklech a tak nám lépe poradí s výběrem dioptrických čoček. V případě, že se rozhodneme pro optometristu, je dobré nechat se vyšetřit, vybrat a nakoupit kontaktní čočky nebo brýle včetně skel u jedné firmy. Jednak optik snáze naváže na představy optometristy, s kterým má již zkušenost a také s ním může na místě dořešit detaily. Navíc se vyhneme komplikacím v případě reklamací.

Na vyšetření si s sebou vezmeme brýle, které již nosíme nebo jsme nosili. Je dobré, abychom si ještě před prohlídkou rozmysleli, kdy a jak jsme si problémy začali uvědomovat, kdy a za jakých okolností nás trápí a sdělili to vyšetřujícímu. Na základě vyšetření a konzultace problémů a také účelu a prostředí, kde budeme brýle nosit, nám vyšetřující doporučí nejvhodnější způsob korekce dioptrií.

S optikem nejdříve orientačně vybereme varianty skel a informujeme se na jejich cenu, mohou být dražší a někdy i podstatně než obroučky. Poté společně na základě předepsaných dioptrií a zjištěné oční vady vybereme vhodné rámečky. Je vhodné mít předem vlastní představu o obrubě – umělohmotnou nebo kovovou, výraznou na podtržení osobnosti nebo naopak velmi decentní, aby co nejvíce splynula s obličejem.Upozorněte optika jak na kladné vlastnosti předchozích brýlí, tak i na jejich problémy nebo nepříjemné zkušenosti. Proberte s optikem vaše představy a účel, k jakému budete brýle potřebovat. Optik sleduje v průběhu jednání anatomii našeho obličeje, případné otlaky od stávajících brýlí a také špatné návyky jako hlava skloněná na stranu, brýle v půli nosu, zacházení s brýlemi, jejich sundavání jednou rukou, neustálé sundavání a nandavání brýlí. Po zvážení všech aspektů nám doporučí vhodné dioptrické čočky a obroučky.

Počítejte s tím, že již při zadání zakázky budete muset uhradit částečnou zálohu.    

Správný výběr brýlí zkvalitní náš život. Řeší naše zdraví i vzhled. Proto bychom se měli zcela vyvarovat nákupu hotových brýlí na čtení v drogeriích a supermarketech. Nezohledňují naše skutečné dioptrie, vzdálenost očí a centraci skel, ani potřebný tvar a velikost brýlí. Doporučujeme koupit si obroučky tam, kde se do nich zabrušují i skla. V opačném případě zaplatíte zbytečně vyšší cenu za zábrus skel a při reklamaci se složitěji řeší, zda je chyba v kvalitě obruby nebo došlo k poškození v dílně oční optiky. Přesto pokud byste chtěli svým bližním nebo přátelům udělat radost a koupit jim brýle jako dárek, je zde řešení. Využijte možnosti dárkových poukázek v oční optice. Přinesou stejnou radost a neriskujete, že dárek bude nevhodný, případně nepoužitelný.

 

zpět

 


 Copyright 2009-2018 EYE2000 s.r.o. | Poslat e-mail | Nahlásit chybu stránek